Під сонячними панелями виростає на 40% більше врожаю: енергетичне ноу-хау на Харківщині

У Дергачівському районі Харківської області вперше в Україні побудована сонячна електростанція, під панелями якої продовжили вирощувати овочі та інші сільгоспкультури. Практика показала, що таке рішення не тільки не шкодить рослинам, а йде їм на користь, дозволяє зберігати вологу в ґрунті. При цьому вдасться знизити терміни окупності сонячної електростанції зі стандартних 5,5 до 3,5 років. Експериментальна сонячна електростанція побудована на відносно невеликій площі – 400 кв. м. Тепер її розміри планується збільшити до 2 га (в 25 разів).

— У цьому проєкті ми втілили напрацювання вчених з Fraunhofer Institutes, який об’єднує зусилля провідних університетів Німеччини в проведенні прикладних досліджень, в тому числі в області агрофотовольтаніки (отримання електричної енергії та вирощування сільгоспкультур одночасно на одних і тих же площах), – розповів «ФАКТАМ» по телефону засновник Харківського енергетичного кластера Станіслав Ігнатьєв.Вийшло так, що одне з аграрних підприємств Харківщини вирішило встановити сонячну електростанцію, щоб мати власне автономне і екологічно чисте джерело електроенергії. Але підприємству не хотілося виводити заради цього частину земель з сільгоспобороту. Ми запропонували спробувати використовувати розробку фахівців з Німеччини.

— Скільки часу у вас пішло на створення незвичайної сонячної електростанції?

— На розробку проєкту – два місяці, і ще місяць на монтаж. Фотоелектричні елементи ми замовили в Китаї. Встановили їх на опорах на висоті від 2 до 2,2 м. Цього достатньо, щоб під ними проїжджав стандартний мінітрактор з відкритою кабіною, а також була можливість виконувати весь комплекс сільськогосподарських робіт. Фотоелектричні елементи ми розмістили на поле так, щоб під ними було достатньо світла для нормального розвитку рослин. Там панує мікроклімат, що дозволяє зберігати вологу в ґрунті, а значить економити на поливі: ранкової роси вистачає рослинам на весь день. Крім того, в найспекотніший полуденний час панелі забезпечують їм комфортну тінь.

— Такий мікроклімат вплинув на врожайність?

— Так, вона помітно зросла якраз за рахунок мікроклімату: створення оптимальної температури, утримання вологості і затінення в спеку. Спочатку землю під панелями сонячної електростанції засіяли кормовими травами. Урожай зібрали на 35% більше, ніж звичайно. Потім посадили помідори і огірки. Урожай вийшов приблизно на 40% вище, ніж в середньому збирають з такої площі.

— Можете назвати суму, в яку обійшовся цей проєкт?

— Так, знадобилося близько 180 тисяч доларів. Зауважу, що після того, як площа електростанції і буде збільшена до 2 га, агрофірма не тільки повністю забезпечить свої потреби в електроенергії, а й зможе продавати її надлишки по «зеленому» тарифу.

Джерело: fakty.ua

You may also like...