Ukrainian Startup Fund – як подати заявку і отримати фінансування

У своїй колонці для AIN.UA Ігор Перція, венчурний партнер фонду TA Ventures і партнер iclub.vc, розповідає про те, як українські стартапи можуть отримати фінансування від Ukrainian Startup Fund.

В Україні не вистачає ангельських інвесторів. Це правда. Я як керуючий партнер найбільшого ангельського клубу в Україні це бачу. Нам фактично доводиться з нуля вивчати людей, розповідаючи їм що, таке венчурний капітал і як інвестувати правильно.

Як влаштована екосистема долини

Спочатку майбутній фаундер може прийти в інкубатор, зібрати команду, протестувати гіпотези, або якщо у нього є команда, піти в акселератор і на виході з нього, найчастіше, отримати свої перші ангельські інвестиції.

Далі будуть VC і раунди інвестицій. Наприклад так:

Хто такі ангели

Ангели – це успішні бізнесмени, які мають величезні бізнеси і мають можливість інвестувати чеками по $ 50 000 хоча б в 10 стартапів. Або це бізнесмени, що вийшли зі свого бізнесу і мають засоби для інвестицій.

І першого, і другого в Україні поки що мало, а з урахуванням того, що треба розбиратися в тому, куди ти інвестуєш – ще менше.

І що ж робити? Якщо ангелів і достатньої кількості інкубаторів та акселераторів немає, то roadmap інвестицій в стартап виглядає так:

Не маленький стрибок для стартапу.

Що ж робити? Кожен раз радячи що-небудь в Мінціфри, я кажу: «Стартапам в Україні багато грошей не буває. Дайте їм грошей».

І Ukrainian Startup Fund створений для цього. Замінити ангелів, і допомогти зовсім невеликим чеком новим цікавим стартапам.

Український фонд стартапів – це грантовий фонд, який створений для розвитку та інвестицій в українські проєкти. Уже проінвестовано 22 стартапи, а грошей у фонду на + – 150 стартапів. Отримати гроші – не дуже страшно, давайте детально пройдемо, як це зробити.

Подача заявки

Треба подати заявку через веб-портал Фонду, заповнивши стандартизовану електронну форму з інструкціями.

Стартап може подати заявку на pre-seed грант – до $ 25 000, або на seed грант – до $ 50 000.

На seed грант можуть претендувати стартапи, які вже розробили MVP (продукт, який задовольняє хоча б одну потребу споживача), а на pre-seed – стартапи, у яких є ідея без MVP.

Оцінка експертами

Після підписання, заявка автоматично розподіляється на вільних експертів зі сфери діяльності стартапу (наприклад, охорону здоров’я, штучний інтелект, тощо), які її оцінюють за такими категоріями:

  • команда;
  • ринок;
  • продукт;
  • технологія;
  • стратегія.

Кожен стартап оцінює, як мінімум, два експерти. Якщо різниця між оцінками експертів перевищує 6 балів – призначається третій експерт.

Максимально можлива оцінка може скласти 20 балів. Якщо стартап за результатами оцінки набирає більше 12 балів, то він отримує можливість представитися в живу, під час проведення Pitch Day.

Пітч стартапів

Пітч-дні організовуються фондом, як правило, раз на місяць. Пітч стартапів оцінює конкурсна комісія з 7 членів, що обираються Наглядовою радою.

На Пітчі найважливіше – це добре до нього підготуватися. Ось тут один з учасників вже розклав як зробити ідеальний пітч. Важливо знати, що кожен експерт сам оцінює проєкт, тому тут відсутній «колективний розум».

У стартапу є 7 хвилин на сам пітч і 12 хвилин на Q&A сесію. Багато експертів не задають питання, оскільки найчастіше питання експертів збігаються і тому відповідаючи одному експерту варто не забувати, що стартап відповідає всім.

Максимально можлива оцінка стартапу – 25 балів. Стартапи, які набрали 15 і більше балів seed грантів, і 12 і більше балів pre-seed – рекомендуються до фінансування.

Що ж з контролем за грошима платників податків

Протягом 10 днів з моменту прийняття відповідного рішення, Наглядовою радою укладаються договори про надання гранту з стартапами і перераховуються перші транші (Фонд не перераховує всю суму).

Використавши перший транш, стартап представляє фінансовий звіт і звіт про діяльність. Якщо витрати будуть цільовими, а стартап покаже успіхи в діяльності – він отримує черговий транш.

Ядерна зброя не отримає грант, навіть якщо сильно захотіти, оскільки є заборонені індустрії. Серед них стартапи у сфері алкоголю, тютюну, наркотиків, ядерної зброї, азартних ігор та інших заборонених законодавством видів діяльності.

Так що якщо ви не робите суміш тютюну і алкоголю, подавайте свій стартап на USF, і отримуйте грант.

Джерело: ain.ua

You may also like...