У США розробили новий спосіб лікування діабету першого типу

Вчені Медичної школи університету Орегона здоров’я і науки в Портленді (штат Орегон) розробили новий механізм моніторингу рівня цукру в крові і автоматичного поповнення її інсуліном у хворих на діабет першого типу.

Результатами своєї роботи дослідники поділилися в щомісячному онлайн-журналі Nature Metabolism, пише ТАСС.

Організм хворих на діабет першого типу не в змозі виробляти інсулін, який є основним природним утилізатором надлишків цукру. З цієї причини перед ендокринологами стоять два найважливіших завдання – проконтролювати рівень глюкози в крові хворих і на підставі отриманих даних вводити інсулін саме в тій концентрації, яка не дозволить ні знизити рівень цукру нижче природного рівня, ні дозволити йому залишатися вище норми.

Механізм, запропонований дослідниками Орегонського університету, практично ідеально підходить даній групі хворих: ін’єкційний прилад з інсуліном, регульований дистанційно на бездротовії основі і реагує на одержувану за допомогою штучного інтелекту (ШІ) інформацію про концентрацію цукру в крові.

Нова методика значно розширила можливості хворих спостерігати за своїм станом на екрані смартфона, стверджують автори. Пакет відомостей отримав назву DailyDose. Ця функція дозволяє пацієнтам в режимі онлайн контролювати свої фізіологічні дані, не вдаючись більш до жодних інших маніпуляцій.

Особливу роль запропонованої методики вчені бачать в профілактиці такого грізного ускладнення при лікуванні діабету першого типу, як гіпоглікемія. Зниження рівня цукру в крові загрожує розвитком коми, або летальним результатом. Постійний моніторинг вчасно попередить про термінальні стани, роблять висновок дослідники.

«Наша система унікальна, – заявила автор проєкту, співробітник Медичної школи університету Орегона здоров’я і науки Ніколь Тайлер (Nikole Tyler). – Ми виробили алгоритм функціонування ШІ за допомогою спеціальної математичної моделі, що дозволяє аналізувати і приймати рішення поки на рівні лікаря-ендокринолога, але в перспективі ми сподіваємося, що штучний “лікар” перевершить інтелект медиків».

Дана методика, на думку вчених, істотно полегшить життя хворих, які в даний час можуть дозволити відвідування фахівця не частіше, ніж раз в проміжок часу від трьох до шести місяців, що рекомендовано медичними авторитетами.

Оскільки в такий тривалий період часу у хворих можуть розвинутися важкі ускладнення, а рівень цукру в крові – або підвищитися, або знизитися, постійний моніторинг стану пацієнтів, як вважають дослідники, може зіграти істотну роль в підтримці їх комфортного існування.

«Наша група вивчала і результати інших досліджень по даній темі, – додає Пітер Джакобс (Peter Jacobs), співавтор проєкту, професор кафедри біомедичного інжинірингу Орегонського університету здоров’я і науки. – Але дуже мало хто з них містить вивірені статистичні дані та порівняльні відомості між експериментальним даними і напрацьованими методиками лікарів-ендокринологів».

Нагадаємо, діабет – хронічне захворювання ендокринної системи, що виникає, якщо підшлункова залоза не виробляє достатню кількість інсуліну. Виділяють кілька типів цього захворювання. Перший тип – інсулінозалежний, коли для життя людині необхідно робити ін’єкції цього гормону. Цей різновид хвороби проявляється в дитячому віці, запобігти їй не можна.

При діабеті другого типу – инсулинонезависимом – організм не може правильно використовувати вироблюваний інсулін, що часто є наслідком надмірної ваги і відсутності фізичної активності. Саме цей вид діагностується у 90% пацієнтів.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), у світі понад 420 млн осіб живуть з діабетом. Ця недуга – сьома з найбільш поширених причин смертності.

Джерело: fakty.ua

You may also like...