Діагностика енергосистем: українські вчені створили методику для дронів

Вчені Харківського національного технічного університету “ХПІ” створили новий метод діагностики аварійних станів в енергосистемі України за допомогою безпілотників.

Коментар щодо винаходу кореспонденту Укрінформу надав проректор ХПІ з наукової роботи, професор Андрій Марченко.

“Енергокомплекс України включає в себе розвинену інфраструктуру – станції генерації електричної енергії, розподільні підстанції, розгалужену електричну мережу. Однак на сьогоднішній день обладнання енергокомплексу доволі зношене, тому існуюча система діагностики не дозволяє забезпечити необхідний рівень його безвідмовного функціонування. З іншого боку, є сучасні безпілотники, яким притаманна висока маневреність та керованість, але вони традиційно оснащуються виключно засобами оптичного спостереження – відеокамерами і приладами нічного бачення. Наші вчені створили такі діагностичні прилади і методи, щоб їх можна було розташовувати на безпілотники, і щоб вони дозволили виявляти різні технічні проблеми у ході контролю електромагнітного поля від ліній електропередач, здійснювати діагностику звукових шумів та вирішувати проблему автоматизованого моніторингу об’єктів енергосистеми, зокрема, визначити точне місце аварій на лініях електропередач”, – зазначив Марченко.

Щодо приладів і методів, то, за його словами, на базі розроблених математичних моделей створено програмно-апаратний комплекс ідентифікації та контролю поточних параметрів, а також режимів електричної мережі.

“Також сформовані основи зі створення методів і засобів для контролю стану ізоляції, систем захисту від блискавок, цілісності конструкцій електроенергетичних об’єктів із використанням БПЛА, в тому числі, високовольтних ліній електропередач, високовольтних підстанцій, теплоелектростанцій, гідроелектростанцій, атомних електростанцій”, – додав професор.

Наукова робота “Використання безпілотників для підвищення безпеки та ефективності енергетичної системи України” створена у співпраці з представниками Вінницького національного технічного університету, Інституту технічної теплофізики НАН України, АК “Харківобленерго”. Вона доводить, що використання безпілотників – найбільш перспективний сучасний метод діагностики стану об’єктів енергетики, який вимагає значно менших енерговитрат у порівнянні з існуючими.

За словами Марченка, ця робота подана на здобуття Державної премії в галузі науки і техніки 2020 року. Результати наукових досліджень вчених використані в енергокомпаніях України, зокрема в АК “Харківобленерго”.

 

Джерело: ukrinform.ua

You may also like...