Надути бульбашку і зникнути. Найгучніші провали і скандали українських стартапів

За статистикою, успіху досягають лише 10% стартапів. Інвестиції в стартапи – це завжди ризик. Купівля частки в компанії може окупитися десятикратно, а може стати втратою грошей. Успіх стартапу не гарантують ні потрапляння у відомий акселератор, ні команда з відомими програмістами. Нещодавно стало відомо про черговий підприємницький скандал – стартапер з Одеси залучив $ 5 млн інвестицій, кілька разів міняв профіль компанії, в результаті нічого не запустив і зник з грошима інвесторів.

Liga.Tech зібрала історії про стартапи, які свого часу підірвали інформаційний простір, а потім безслідно зникли.

Luciding

Що за продукт: LucidCatcher – пов’язка на голову, за допомогою якої можна “програмувати” сни.

Що зробили: Команда Luciding працювала над портативним гаджетом для усвідомлених сновидінь з 2014 року. Про LucidCatcher писали українські і міжнародні ЗМІ. Стартап виходив у фінали міжнародних конкурсів.

У 2014 році Luciding отримали $ 15 000 від інкубатора WannaBiz. Всього від акселераторів і приватних інвесторів проєкт отримав понад $ 120 000, з них $ 65 000 – від інвесторів Sikorsky Challenge.

У 2017 році стартап запустив кампанію на Kickstarter і за 33 дні зібрав $ 87 000. Пристрій обіцяли доставити в 2018 році. Коли цього так і не відбулося, багато бекерів погрожували подати на компанію до суду, звинувачуючи в шахрайстві.

Що зараз: Cайт проєкту недоступний, сторінки в соцмережах не оновлюються з 2017 року. За словами одного із засновників стартапа Михайла Скричевського, проєкт закрився три роки тому. Його бізнес-партнери по Luciding Микита Антонов і Марина Вермішян обдурили не тільки інвесторів і бекерів з Kickstarter, але і команду проєкту.

PassivDom

Що за продукт:Будинок, зібраний за допомогою великовузлового складання, в якому є вся необхідна для життя техніка та меблі.

Що зробили: Cтартап PassivDom заснував в 2016 році підприємець Максим Гербут, який до цього 15 років займався будівництвом. У 2017 році Гербут вирішив цілитися на американський ринок і переніс центральний офіс компанії в штат Невада. R & D компанії залишився в Києві.

Компанія залучила інвестиції від українських і американських інвесторів. Точна сума не озвучувалася, Crunchbase оцінює їх у більш $ 1 млн. Гербут стверджує, що вклав в проєкт і $ 1,5 млн особистих коштів.

Майже відразу в команді розробників почалися конфлікти. Колишні співробітники звинувачували Максима Гербута в затримках зарплати, які доходили до $ 7000, а також у відсутності бачення розвитку компанії.

Що зараз: Компанія виступає в Деснянському суді Києва відповідачем по звинуваченню в незаконному звільненні. У Каліфорнії очікує руху позов одного з інвесторів до Максима і Юлії Гербут у справі про шахрайство.

У жовтні 2019 року Гербут провів ребрендинг. Тепер його компанія називається Haus.me.

Titanovo

Що за продукт: Тіломірний тест для визначення стану здоров’я людини.

Що зробили: Стартап заснував хімік Олександр Савсуненко. У 2014 році він переїхав до Нью-Йорку. Під час візиту в Україну познайомився з командою вчених і дізнався про тіломіри. Це ділянки хромосом, які служать захистом ДНК. Вимірюючи їх, можна оцінити стан здоров’я людини. Савсуненко зібрав команду і став співзасновником проєкту Titanovo.

Справи в компанії йшли вгору – кількість клієнтів росла, обсяг продажів досяг мільйона доларів. Виручені гроші вкладали в розвиток бізнесу.

Стартапу вдалося зібрати $ 40 000 на платформах Indiegogo і Kickstarter. Також творці проєкту кілька разів вели переговори з інвесторами, однак вони були безуспішними.

Що зараз: Розвиток компанії зупинив судовий позов – патент на технологію вимірювання тіломірів викупив впливовий конкурент. Titanovo найняла адвокатів і витратила на їх консультації всі гроші. Компанія була змушена припинити діяльність в 2017 році.

Ecoisme

Що за продукт: Смарт-система, яка відстежує енергоспоживання в будинку в режимі реального часу.

Що зробили: Cтартап Ecoisme був заснований в 2014 році киянином Іваном Пасічником та двома його друзями. Стартап отримав потужну медійну підтримку – про нього писали Forbes, Voice of America, TechCrunch і BBC, сам Пасічник потрапляв в європейський рейтинг Forbes “30 Under 30”.

З початку Ecoisme створювали в Києві. Після залучення інвестицій команда переїхала до Кракова. Тут вони зареєстрували компанію і почали налагоджувати зв’язки з європейськими інвесторами.

Для розробки стартапу команда запускала збір коштів на Indiegogo (зібрала $ 63 000), отримувала інвестиції від польського інкубатора Hubraum (проєкт Deutsche Telekom, зібрали € 80 000), InnoEnergy (€ 200 000) і виставляла на продаж акції на Syndicate Room (£ 10 за акцію).

Що зараз: Інвестиції та підтримка бізнес-ангелів не допомогли стартапу стати успішним. Через відсутність продажів пристрою інвестори відмовилися вкладати кошти в розвиток продукту. Кілька спроб продати компанію виявилися невдалими. У червні 2019 року засновник стартапу Іван Пасічник оголосив про його банкрутство.

У листопаді 2019 року Пасічник очолив R & D-відділ мобільного оператора Київстар.

Казначей

Що за продукт: Хмарна платіжна система. Потенційний конкурент Portmone і LiqPay.

Що зробили: У 2014 році в акселератор WannaBiz прийшов Андрій Головченко з ідеєю стартапу “Казначей”. Ринок e-commerce ріс, угода здавалася інвесторам вигідною, а сам Андрій до цього працював у банку і його експертиза здавалася очевидною.

Ідея платіжної системи зацікавила засновника акселератора Олександра Борнякова. Він прийняв рішення інвестувати в “Казначей” $ 60 000, ще $ 20 000 надали інші учасники WannaBiz. Разом вони отримали близько 20% стартапу.

Зростання компанії стримували військові дії в країні. Проте стартапу вдалося підключити кілька великих клієнтів – сервіс таксі “Бонд”, сервіс Omega Pay, інтернет-провайдера “Павутиння” та інших.

Що зараз: У 2018 році Андрій Головченко переніс код “Казначея” в нову компанію Asset payments, де ні у кого з інвесторів частки немає. Олександр Борняков готує судові позови до Андрія Головченко і претензії до банків-партнерів його нового бізнесу, щоб ті відключили його сервіси від процесингу.

Sixa

Що за продукт: Хмарний суперкомп’ютер, шолом віртуальної реальності і блокчейн.

Що зробили:Одеська компанія Sixa заявила про себе в 2015 році ідеєю хмарного комп’ютера, який дозволить користувачам запускати ресурсовитратні програми на слабкому обладнанні.

Через два роки компанія представила новий продукт – бездротовий VR-шолом Rivvr. Ще через рік Sixa анонсувала розробку власного блокчейна. У 2018 році Sixa працювала над трьома продуктами: хмарний суперкомп’ютер в беті, шолом на попередні замовлення і блокчейн в розробці.

Компанії вдалося залучити більше $ 4 млн інвестицій з України, Росії та Кремнієвої долини. У компанію вклалися 9 фондів і як мінімум 4 ангела. Серед найбільших інвесторів – Tandem ($ 3,5 млн), u.ventures ($ 500 000), Digital Future ($ 400 000), TMT ($ 300 000). Все фінансування надходило на особистий біткоін-гаманець засновника Sixa Миколи Мінченко.

Що зараз: Мінченко видалив свій аккаунт в Facebook і якісь дані з LinkedIn, не відповідає на дзвінки та повідомлення. При цьому Sixa не оголошувала про банкрутство. У базі Crunchbase стартап числиться як активний. Немає ніяких публічних згадок про те, що його засновника підозрюють в шахрайстві. Проти компанії подали позовів на $ 5 млн.

Джерело: tech.liga.net

You may also like...