6 медично-космічних досягнень, які змінили наше життя

Ось уже кілька днів весь світ говорить проте, що ракета Falcon 9 відправила в космос корабель Dragon Crew компанії SpaceX Ілона Маска. А заодно і про перспективи, які це відкриває для всього світу. Проте багато досягнень космонавтики вже широко використовуються на Землі в медицині і фармації.

1. Успішні клінічні випробування

Людині, яка перебуває в стані невагомості, міцність кісток ні до чого – навантаження на скелет немає. А оскільки всякий орган, який не функціонує, атрофується, на орбіті інтенсивно йде втрата кісткової маси – по 1,5% щомісяця. Такий стан космонавтів виявився ідеальною моделлю швидко прогресуючого остеопорозу, тому саме вони стали групою добровольців, які випробували на собі дію деносумаба. Так в NASA захистили астронавтів і допомогли фармацевтичній компанії вивести на ринок препарат, який сьогодні рятує людей похилого віку від остеопорозу.

2.З деталлю шаттла у серці

Серце – це насос, який качає кров. Якщо воно виходить з ладу, чому б не замінити його штучним? Така ідея об’єднала кардіохірурга Майкла Дебейкі та інженерів Космічного центру ім. Ліндона Джонсона. Як прототип вони використовували конструкції головних паливних насосів шаттла і створили шлуночок MicroMed-DeBakey VAD, що підключається до серця хворої людини, вагою приблизно в 100 г. Зі зменшеною деталлю космічного корабля в грудях люди можуть жити більш-менш нормально, а не перебувати в лікарні, чекаючи пересадки серця. Єдина незручність: доводиться носити з собою контролер з акумуляторами, розрахованими на 6-8 годин.

3. Зоряні брекет-системи

Спочатку для вирівнювання зубного ряду стоматологи використовували неестетичні металеві брекети. Тим часом Пентагон і NASA розробили для космосу і ракетобудування прозорий полікристалічний оксид алюмінію. Цей матеріал вийшов дуже міцним, термічно стійким, легким. З нього можна було отримувати конструкції будь-якої форми. У 1987 році вперше на світовому ринку з’явилися прозорі зубні брекети, а тепер їх випускають найрізноманітніші фірми. Так військово-космічна технологія повернула красу посмішки мільйонам людей.

4. Унікальний глюкометр

У 2016 році Марек Новак, 22-річний студент факультету електротехніки празького технічного університету ČVUT, став одним з п’ятірки переможців Міжнародної космічної конференції в Гвадалахарі (Мексика). Об’єднавши технології аерокосмічного виробництва і медицину, він представив унікальний глюкометр. Це пристрій виглядає як кредитна карта і заряджається від мобільного телефону, а працює на основі бездротової передачі енергії за допомогою мікрохвиль – ця технологія використовується на сонячних електростанціях, розташованих в космосі. Марек Новак пропонує використовувати її і на Землі: він заснував в Чехії стартап X.GLU, який буде випускати глюкометри.

5. Антибіотики проти бактерій на орбіті

В кінці 2017 року NASA відправило в космос антимікробний супутник EcAMSat, який доставив на МКС зразки бактерій. Мета наукового експерименту – дізнатися, як антибактеріальні препарати можуть протистояти бактеріям в неземних умовах. Справа в тому, що космічна невагомість впливає на кишкову паличку та інші бактерії стресовим чином. В результаті цього захисна система змінюється, що впливає і на дію антибіотиків. Визначивши, які чинники патогенних бактерій відповідають за опір антибіотикам в умовах невагомості, можна буде посилити ефективність антибіотиків на Землі.

6. Лікарня в космосі

У лютому в Дубаї пройшла виставка «Arab Health 2018», де було оголошено, що ОАЕ планують побудувати в космосі лікарню для потреб астронавтів. Сенсаційний проєкт оприлюднив міністерство охорони здоров’я країни. Автори ініціативи визнають, що створення лікарні – справа далекого майбутнього, вона з’явиться лише в 2117 році. Однак для них важливо оголосити партнерам про початок шляху до здійснення проєкту і приступити до розробки технологій для нього вже зараз. Тим, хто не вірить в фантастику, нагадуємо: саме в ОАЕ придумали створити штучні острови, перетворити їх в райські куточки для багатіїв і зробили це.

Джерело: mister-blister.com

You may also like...